Carolinian Canada Conservation Awards

2016 Award Recipients

Media Release

Carolinian Canada Conservation Awards recognize the people and groups who help to save the unique nature of this special ecoregion.

  • Caring Landowner: Dr. Bob Haig
  • Visionary Volunteer: Barb Ferris
  • Big Picture Thinker: Town of LaSalle
  • Passionate Youth: The Antler River Guardians from the 4 Directions
  • Smart Business: Bonnieheath Estate Lavender and Winery, owned and operated by Steve and Anita Buehner
  • Green Collaborators: Long Point Basin Land Trust
  • Lifetime Achievement: Rick Hornsby
  • Lifetime Achievement: Paul Georges
  • Honourable Mention: Teenagers Blake and Quinton Pluzak for Pluzak Useful Recycling Protecting our Sacred Environment (PURPOSE)

Click here to learn more about the 2016 recipients

Click on the award year for more information about each award winner.

Award Recipients 2015
  • Al Driedger
  • Grant and Mary-Ann Harvey
  • Danika Bax
  • Planting Seeds of Hope - Jackie Ryan
  • Essex Region Conservation Authority
  • Delaware Nation  - Weelateéxung “The Good Path” Nature Trail
  • Lambton Shores Nature Trails
  • Woodland Garden - Garden Club of London
  • Rob and Eleanor Ward
Award Recipients 2014
  • David Ainslie
  • Joe Csoff & Gunther Csoff
  • Angelle & Clen Van Kleef
  • Paul Gagnon
  • John & Cynthia Cook
  • Jaffa Environmental Education Centre
  • Brad Renaud
  • Dave Wake
  • Joe & Joyce Hickson
Award Recipients 2013
  • Jane Bowles
  • Jim and Mary Smith
  • Donald Craig
  • Alice Casselman
  • Friends of the Rouge Watershed (FRW)
  • Oakvillegreen Conservation Association
  • Vince D’Elia
  • Jane Hanlon
  • Assumption Catholic Elementary School
  • Rahul Mehta
  • Peter Banks
Award Recipients 2012
  • Larry Cornelis
  • Stan & Anita Caveney
  • Green Partnerships Program
  • Allen Woodliffe
Award Recipients 2011
  • Deanna Lindblad
  • Dave Reid
  • Robert Bateman High School
  • Waynco
  • Bert Miller Nature Club
  • George Francis
  • Harry Barrett
  • Honourable Mention: Long Point Causeway Improvement Project
Award Recipients 2010
  • Wayne & Lynda Buck
  • Doug Dennis
  • Thames Talbot Land Trust
  • Ontario Nature
  • Bkejwanong Eco-Keepers
  • Stew Hilts
Award Recipients 2009
  • Alan Ernest
  • Carolinian Forest Festival
  • David Clemons
  • Bill and Heather Wilson
  • Catfish Creek Conservation Authority
  • Honourable Mention: Brent and Jane Marie Ward
Award Recipients 2007
  • Dorothy and John Tiedje
  • Peter Banks
  • Stephanie Crocker
  • Gloria McGinn-McTier
Award Recipients 2006
  • Ausable Bayfield Conservation Authority
  • Dan Bissonette
  • Henry Kock
  • Brenda Lorenz
  • Dolf and Anne Wynia
Award Recipients 2005
  • Art Teasell
  • Peter Carson
  • Allan Elgar
  • Pelee Island Winery
  • East Elgin Secondary School
  • Hamilton Naturalists' Club
Award Recipients 2004
  • Tom Bird
  • Sarnia Urban Wildlife Committee
  • Walpole Island Heritage Centre, Nin Da Waab Jig
  • Branksome Green
  • Bill Prieksaitis
Award Recipients 2002
  • Ron Tiessen
  • Patricia Rhoads
  • The Natvik Family
  • The Nature Conservancy of Canada
Award Recipients 2001
  • Pat and Kee Dewdney
  • Steve Hounsell, Ontario Power Generation
  • Stoney Creek Open Spaces & Natural Environment Study (SCONES) – City of Hamilton
Award Recipients 2000
  • Lambton Wildlife Incorporated
  • Dorchester Mill Pond Community Stewardship Project
  • Mary Gartshore
Award Recipients 1999
  • Paul Prevett
  • Canadian Chestnut Council
LinkedIn icon Pinterest icon Reddit icon Google icon